Bezelektródová kardiostimulácia Aveir™ v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb

4. augusta 2026 · Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, Bratislava

Tím Oddelenia arytmií a kardiostimulácie pod vedením prim. MUDr. Petra Hliváka, PhD., MPH vykonal prvú implantáciu bezelektródového kardiostimulátora Aveir™ VR. Bezelektródová kardiostimulácia na pracovisku nová nie je – venuje sa jej už niekoľko rokov – implantáciou systému Aveir™ však pribudol ďalší jej typ.

Bezelektródový kardiostimulátor Aveir™ VR
Celý kardiostimulátor sa zmestí do dlane. Zavádza sa katétrom, bez lôžka v hrudníku a bez elektród.
Príprava implantácie systému Aveir™ VR
Príprava zavádzacieho systému v katetrizačnej sále.

Klasická kardiostimulácia si vyžaduje chirurgicky pripravené lôžko v hrudníku a elektródy vedené žilami do srdca. Systém Aveir™ sa zavádza minimálne invazívnym katétrovým prístupom priamo do pravej srdcovej komory.

Čo na technológii oceňuje pracovisko

NÚSCH uvádza tieto prínosy bezelektródovej kardiostimulácie:

  • Minimálne invazívny postup – transkatétrové zavedenie bez rezov na hrudníku a bez viditeľných trvalých elektród.
  • Aktívna fixácia a mapovanie – aktívna fixačná špirála a možnosť overiť vhodnosť miesta implantácie ešte pred definitívnou fixáciou.
  • Možnosť neskoršej extrakcie – systém je navrhnutý tak, aby sa dal pri zmene potrieb pacienta v budúcnosti vybrať.
  • Dlhšia životnosť batérie v porovnaní s tradičnými bezelektródovými zariadeniami.

Čo to znamená pre pacienta

Stabilný pacient môže po výkone odísť domov v krátkom čase; dĺžku hospitalizácie určuje jeho celkový zdravotný stav, nie samotná implantácia. Prvá kontrola nasleduje štyri až šesť týždňov po výkone, pri správne fungujúcom systéme a stabilnom pacientovi potom postačuje raz ročne.

Pracovisko uvádza aj potenciálne rýchlejší návrat k bežným aktivitám: po implantácii klasického kardiostimulátora je potrebné približne mesiac šetriť hornú končatinu na strane implantácie.

Systém Aveir™ dodáva na slovenský trh Operatíva. Bezelektródová kardiostimulácia patrí do nášho portfólia v odbore manažment porúch srdcového rytmu, ktorý zastupujeme na Slovensku od roku 1998.

Zdroj: Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, a. s. · TASR, 10. augusta 2026 – Lekári v NÚSCH prinášajú pacientom technológiu kardiostimulácie novej generácie · príspevok NÚSCH na Facebooku